Indhold

Sådan er borgmesterposterne fordelt

Hvordan ser fordelingen af borgmesterposterne ud?

Efter kommunalvalget den 21. november 2017 fik Socialdemokratiet 47 borgmesterposter, mens Venstre fik 37 borgmesterposter.

Det Konservative Folkeparti har i alt otte borgmesterposter. Radikale Venstre, Dansk Folkeparti, SF og Alternativet har hver en enkelt borgmesterpost. Lokallisterne har to borgmesterposter.

Borgmestrene i de 98 kommuner 

I nedenstående tabel ses fordelingen af borgmesterposter i alle landets kommuner. 

Kommune

Navn

Partibogstav

Albertslund Kommune

Steen Christiansen

A

Allerød Kommune

Karsten Längerich

V

Assens Kommune

Søren Steen Andersen

V

Ballerup Kommune

Jesper Würtzen

A

Billund Kommune

Ib Kristensen

V

Bornholms Regionskommune

Winni Grosbøll

A

Brøndby Kommune

Kent Max Magelund

A

Brønderslev Kommune

Mikael Klitgaard

V

Dragør Kommune

Eik Dahl Bidstrup

V

Egedal Kommune

Karsten Søndergaard

V

Esbjerg Kommune

Jesper Frost Rasmussen

V

Fanø Kommune

Sofie Valbjørn

Å

Favrskov Kommune

Nils Borring

A

Faxe Kommune

Ole Vive

V

Fredensborg Kommune

Thomas Lykke Pedersen

A

Fredericia Kommune

Jacob Bjerregaard

A

Frederiksberg Kommune

Jørgen Glenthøj

C

Frederikshavn Kommune

Birgit Stenbak Hansen

A

Frederikssund Kommune

John Schmidt Andersen

V

Furesø Kommune

Ole Bondo Christensen

A

Faaborg-Midtfyn Kommune

Hans Stavnsager

A

Gentofte Kommune

Hans Toft

C

Gladsaxe Kommune

Trine Græse

A

Glostrup Kommune

John Engelhardt

V

Greve Kommune

Pernille Beckmann

V

Gribskov Kommune

Anders Gerner Frost

L

Guldborgsund Kommune

John Brædder

L

Haderslev Kommune

Hans Peter Geil

V

Halsnæs Kommune

Steffen Jensen

A

Hedensted Kommune

Kasper Glyngø

A

Helsingør Kommune

Benedikte Kiær

C

Herlev Kommune

Thomas Gyldal Petersen

A

Herning Kommune

Lars Krarup

V

Hillerød Kommune

Kirsten Jensen

A

Hjørring Kommune

Arne Boelt

A

Holbæk Kommune

Christina Krzyrosiak Hansen

A

Holstebro Kommune

H.C. Østerby

A

Horsens Kommune

Peter Sørensen

A

Hvidovre Kommune

Helle Adelborg

A

Høje-Taastrup Kommune

Michael Ziegler

C

Hørsholm Kommune

Morten Slotved

C

Ikast-Brande Kommune

Ib Boye Lauritsen

V

Ishøj Kommune

Ole Bjørstorp

A

Jammerbugt Kommune

Mogens Chr. Gade

V

Kalundborg Kommune

Martin Damm

V

Kerteminde Kommune

Kasper Olesen

A

Kolding Kommune

Jørn Pedersen

V

Københavns Kommune

Frank Jensen

A

Køge Kommune

Marie Stærke

A

Langeland Kommune

Tonni Hansen

F

Lejre Kommune

Carsten Rasmussen

A

Lemvig Kommune

Erik Flyvholm

V

Lolland Kommune

Holger Schou Rasmussen

A

Lyngby-Taarbæk Kommune

Sofia Osmani

C

Læsø Kommune

Karsten Nielsen

O

Mariagerfjord Kommune

Mogens Jespersen

V

Middelfart Kommune

Johannes L. Jensen

A

Morsø Kommune

Hans Ejner Bertelsen

V

Norddjurs Kommune

Jan Petersen

A

Nordfyns Kommune

Morten Andersen

V

Nyborg Kommune

Kenneth Muhs

V

Næstved Kommune

Carsten Rasmussen

A

Odder Kommune

Uffe Jensen

V

Odense Kommune

Peter Rahbæk Juel

A

Odsherred Kommune

Thomas Adelskov

A

Randers Kommune

Torben Hansen

A

Rebild Kommune

Leon Sebbelin

B

Ringkøbing-Skjern Kommune

Hans Østergaard Kristensen

V

Ringsted Kommune

Henrik Hvidesten

V

Roskilde Kommune

Joy Mogensen

A

Rudersdal Kommune

Jens Ive

V

Rødovre Kommune

Erik Nielsen

A

Samsø Kommune

Marcel Meijer

A

Silkeborg Kommune

Steen Vindum

V

Skanderborg Kommune

Jørgen Gaarde

A

Skive Kommune

Peder Chr. Kirkegaard

V

Slagelse Kommune

John Dyrby Paulsen

A

Solrød Kommune

Niels Hörup

V

Sorø Kommune

Gert Jørgensen

C

Stevns Kommune

Anette Mortensen

V

Struer Kommune

Niels Viggo Lynghøj

A

Svendborg Kommune

Bo Hansen

A

Syddjurs Kommune

Ole Bollesen

A

Sønderborg Kommune

Erik Lauritzen

A

Thisted Kommune

Ulla Vestergaard

A

Tønder Kommune

Henrik Frandsen

V

Tårnby Kommune

Allan Andersen

A

Vallensbæk Kommune

Henrik Rasmussen

C

Varde Kommune

Erik Buhl Nielsen

V

Vejen Kommune

Egon Fræhr

V

Vejle Kommune

Jens Ejner Christensen

V

Vesthimmerlands Kommune

Per Bach Laursen

V

Viborg Kommune

Ulrik Wilbek

V

Vordingborg Kommune

Mikael Smed

A

Ærø Kommune

Ole Wej Petersen

A

Aabenraa Kommune

Thomas Andresen

V

Aalborg Kommune

Thomas Kastrup-Larsen

A

Aarhus Kommune

Jacob Bundsgaard

A